Biografie

„Te pianistki są pełne temperamentu, twórczej inwencji w interpretowaniu utworów, ciepła i pięknego dźwięku” (Klassik Heute).
Anna i Ines Walachowski należą od dawna do czołowych duetów fortepianowych obecnych czasów. Od prawie 20 lat zachwycają swoją grą międzynarodową publiczność.
Otrzymywały zaproszenia do udziału w wielu słynnych festiwalach m.in. w
Rheingau Musik Festival, Schleswik-Holstein, Mecklenburg-Vorpommern, Dresdner Musikfestspielen, MDR Musiksommer, Moselfestwochen, Ludwigsburger Schlossfestspiel a także Harbin Musik Festival (Chiny) i Bangkok Musik Festival (Tajlandia).

Urodziły się w Polsce, gdzie naukę gry na fortepianie rozpoczęły w wieku 4 i 6 lat.
Od 1983 roku mieszkają wraz z rodziną w Niemczech.
Anna i Ines studiowały w Wyższej Szkole Muzycznej w Hanowerze i Salzburgu, a bardzo ważnym momentem w ich karierze była możliwość współpracy z profesorem H. Kaemmerlingem i Alfonsem Kontarskym. I właśnie ten znakomity specjalista w zakresie duetów fortepianowych uznał siostry za „twórcze, pełne wyrazu i o wielkiej sile oddziaływania na publiczność“.
Z pełnego radości muzykowania duetu, zachwycony był także legendarny krytyk amerykański, „papież“ muzyki fortepianowej – Harold C. Schonberg. Jego pełen zachwytu komentarz do CD-debiutu brzmiał:
“They seem to have unlimited technique, they use a very wide dynamic palette, they have oodles of temperament and unfaltering rhythm” i dodał “We will be hearing from them again”.
To właśnie on przewidywał wielką przyszłość Anny i Ines.
W rzeczywistości dyskografia duetu obejmuje już 9 CD i są to nagrania Mozarta, Brahmsa Chopina, Czajkowskiego a także koncerty na dwa fortepiany Mendelssohna i Poulenca, aż do Rachmaninowa, Ravela i Gershwina.
Ostatnia edycja CD zaskoczyła krytykę, która wysoko oceniła nagranie „Kontredansów” Stanisława Moniuszki. Dodatkową zasługą tej płyty jest fakt, że zwróciła ona uwagę niemieckiej publiczności na mało znanego poza granicami kraju polskiego kompozytora.

Jako duet Anna i Ines zadebiutowały w 1996 roku. Od tego czasu koncertują stale na tak ważych muzycznych scenach, jak Berlińska Filharmonia, Gewandhaus Lipsk, Liederhalle Stuttgard, Prinzregentheater Monachium, KKL Lucerna, oraz w filharmoniach we Wrocławiu, Olsztynie i Łodzi .
 
Współpraca z artystami klasy Rufusa Becka, Juliane Kohler , Rogera Willemsena i Steffena Moellera wybitnie poszerzyły artystyczne spektrum tego duetu.
 
Latem 2003 roku, telewizja WDR i ARTE wyprodukowały 40- minutowy film dokumentalny o tytule „piano doubles”, podsumowujący karierę i dokonania duetu.