Witamy na naszej stronie!

Tutaj słuchacze spotkali naturalną lekkość i stylistyczną wiarygodność zamiast cyrkowo-excentrycznej pianistyki.Nowe CD duetu Anna i Ines Walachowski z dziełami Brahmsa,Faure,Czajkowskiego i ST. Moniuszki to bardzo pobudzające przeżycie. Dotyczy to nie tylko atrakcyjnego wyboru repertuaru,ale także witalności przekazu. Wielka chęć przygody muzycznej,bogactwo interpretacyjne są przesłanką wyboru Tanców węgierskich Brahmsa.Utwory te w interpretacji duetu w porównaniu z nagraniami Braci Kontarskich,Labeques,Tal/Groethuysen jest więcej niż korzystne dla duetu. Temu duetowi mianowicie nie brakuje dosłownie nic: ani temperamentu,ani ciepła ani rytmicznej aranżacji. Elegancja interpretacji i siła łączą się w Tańcach nr. 2 (d-mol) i nr.7 (a-dur) ; powaga, wesołość i hipnotyzująca motoryka Tańca nr.5(fis-mol) będą dla mnie graniczacą z magią, pełne emocji współbrzmienie ,do tego wypełnione romantyczną tęsknotą i figlarne na pierwszy rzut oka niepozornego Tańca nr .20(e-mol).
Jak subtelnie są obie siostry rytmicznie,dynamicznie i współbrzmieniowo dopasowane,co bardzo wyrażnie słyszymy w urokliwych,prawie kruchych w swoim pięknie ,raz roz- tańczonych,raz wyśnionych Dolly-Suit op.56 Gabriel Faure. Tutaj uwodzą Walachowskie lirycznym wdziękiem i zmysłowością. Niemniej wyraziście udało się im wyrazić dzwiękiem obrazowość w „Śpiącej Królewnie” połączonej z fascynujacym uporządkowanienm całości i poszczególnych głosów.
Do tego dochodzą 6 Kontredans twórcy polskiej opery Stanisława Moniuszki (1819-1872) Pod palcami duetu okazują się,rzekomo nieszkodliwe Petitessen, jako klejnoty pełne polotu i dowcipu. Może to brzmieć tuzinkowo: to CD jest pod każdym względem wspaniałe.
KLASSIK HEUTE,Christof Jetzschke

Telewizja Toruń
Festiwal Probaltica w Toruniu, maj 2015 – VIDEO

ARTE – “Klavier-Doppel” (piano doubles), film dokumentalny o duecie, telewizja Arte

rbb – film o Annie i Ines , telewizja rbb Berlin